Kuidas tõsta tööviljakust: akustilise disaini mõju

7. JUUNI 2023

Kas kõik sinu töötajad palusid jõuludeks müra summutavaid kõrvaklappe? Kui jah, siis võib sul olla probleem. 

Müra on kontoritöötajate seas jätkuvalt peamine kaebus. Kaasaegsed kontorid on müra, lobisemise ja tähelepanu hajutamise pesad, mille tulemuseks on väiksem tootlikkus ja heaolu. Sa ei pruugi selle üle küll pideavalt mõelda, kuid akustika arvestamine kontori sisustamisel võib töökeskkonda oluliselt parandada.

Järgnevalt süveneme sügavale heliteadusesse, uurime akustiliste omadustega mööblit ja avastame parimad võimalused tõhusa akustilise disaini kasutamiseks sinu kontoris. 

Kontori akustika mõju

Tänapäeva avatud planeeringuga kontorites võib soovimatu müra vähendada tootlikkust ja segada keskendumist. Juhuslikud vestlused, telefonide helisemine ja isegi kliimaseadmete müra võivad muuta kontoris töötamise keeruliseks. 

Akustilise disaini eesmärk on seda probleemi teaduse ja kunsti abil lahendada. Akustilise keskkonna loomiseks tuleb mõista, kuidas heli liigub, valida akustiliste omadustega mööbel ja kasutada tõhusat strateegiat liigse müra vähendamiseks.

Keskendumine akustilise disaini abil 

Tööle saab keskenduda keskkonnas, mis ei häiri silmi ega kõrvu. Üks esimesi samme sellise keskkonna loomisel on jaotada ruumid tsoonideks, kus konkreetsed tegevused peaksid toimuma. 

Sõltuvalt tööst sinu kontoris on iga tsoon mürataseme ja paiknemise poolest erinev.


Intuit’i töötsoonid aitavad sul luua kontoris erinevate vajaduste jaoks eraldi ruume. Rohkem infot nende kohta leiad siit


Nõuetekohane tsoonideks jaotamine võib tõhusalt lahendada mürast tekkivat häirimist, mille tagajärjel suureneb tootlikkus ja inimesed puuduvad töölt vähem. Suurbritannias tehtud uuringu kohaselt ei suuda ligikaudu 30% töötajatest sageli taustamüra tõttu keskenduda. Seetõttu ei ole häirivaid tegureid leevendav kontori planeering pelgalt personaliga seotud küsimus, vaid mõistlik finantsotsus.

 

Hea tasakaal: akustiline privaatsus

Privaatsus ja keskendumisvõimalus on olulised mitte ainult individuaalseks keskendumiseks, vaid ka privaatseks koostööks. Töötajatel peab olema kontroll selle üle, mida nad kuulevad ja millal nad seda kuulevad, tagades samal ajal, et konfidentsiaalsed vestlused oleksid kaitstud. Siiski on müra ja ruumi puudumine eravestluste pidamiseks jätkuvalt üks kontoritöötajate rahulolematuse peamine põhjus. 

Akustilise privaatsusega tegelemine nõuab koordineeritud lähenemist, milles võetakse arvesse nii kontori ehituselemente kui ka kontoris olevat mööblit. Sellega tagatakse, et töökohal saavutatakse koostöö edendamise ja privaatsuse kaitse vaheline tasakaal. 

Heli taga peituv teadus: ruumi ja mööbli akustika 

Räägime helist. Tead küll lained, mida meie kõrvad tajuvad ja meie aju tõlgendab müra, muusika või üle toa kajava kaastöötaja naeruna. Heli on kummaline: see on kõikjal, kuid me mõtleme harva sellele, kuidas see meie keskkonda kujundab. Kuid kontoris on akustika väga oluline. 

Heliga seotud põhitõed

Kõige lihtsamalt öeldes on heli laine, mis liigub läbi asjade – õhu, vee, seinte jne. Nende helilainete kohta on vaja teada kahte asja: sagedust ja taset.  

Sagedus sõltub sellest, kui kiiresti helilaine vibreerib ning me tajume seda heli toonina või helikõrgusena. Mida kiirem on helilaine, seda kõrgem on helikõrgus. Inimese kõrvad suudavad tajuda helisid vahemikus 20 kuni 20 000 võnget sekundis (nimetatakse hertsiks), kuid see, mis meid tõesti huvitab, nagu kõne, toimub vahemikus 300 kuni 3000 hertsi. 



Siin on lühike juhend: 

  • Madalad toonid: pikad, aeglased helilained (50–250 Hz) – mõtle küttesüsteemi või lifti surinale.
  • Keskmised toonid: keskmise pikkusega helilained (250–2500 Hz) – selles vahemikus toimub kõnelemine.
  • Kõrged toonid: lühikesed, kiired helilained (2500–12000 Hz) – nagu vastuvõetud sõnumi heli või mängivad lapsed.


Siis on veel heli tase, mis näitab, kui suur on helilaine, või nagu tavakeeles öeldakse, kui vali on heli. Inimesed kuulevad helisid vaiksest sosinast kuni ülivalju hääleni, vahemikus 0 kuni 140 detsibelli. Pea meeles, et helitugevus ja helikõrgus ei ole alati omavahel seotudrong ja auto võivad teha sama heli, kuid erineva helitugevusega.

 

Miks on ruumi akustika oluline 

Kas oled kunagi viibinud ruumis, kus helid põrkavad ringi nagu turbokiirusel pingpongi pallid? Seda nimetatakse järelkõlaks ja see on avatud kontoris väga ebameeldiv. Kui helilained ei pääse välja, põrkuvad need seintelt ja pindadelt tagasi, tekitades kajakambri ning seetõttu on keeruline inimese sõnadest aru saada. 

Kaja taltsutamise nipp seisneb nende põrkuvate helilainete summutamises. Nii saad müra vähendada, mis hõlbustab kõne mõistmist ning vähendab näiteks ventilaatorite, sammude ja telefonivestluste müra. Suurem summutamine tähendab vähem müra ja vähem müra tähendab rahulikumat töökeskkonda. 

Mööbel: tunnustamata helisummutamise kangelane  

Siinkohal tuleb sulle appi mööbel. Akustiliste omadustega mööbel on mõeldud nende helilainete alla neelamiseks, vältides nende põrkumist ruumis. Tulemus? Vähem kaja ja rohkem selgust. 

 

 

Materjalid nagu sünteetiline vilt ja poroloon sobivad selleks suurepäraselt, sest need on poorsed ja lasevad õhku läbi. Materjali tõhusust heli summutamisel mõõdetakse akustilise neeldumisteguriga, skaalal 0 (täielikult peegeldav) kuni 1 (täielikult neelduv). 

Teine oluline mõiste on neeldumise pindala väärtus. See on nagu mööblieseme helisummutusvõime, mis arvutatakse neeldumisteguri korrutamisel materjali pindalaga. Mida suurem on mööblitükk ja mida paremini selle koostismaterjalid heli summutavad, seda suurem on mööblieseme helisummutusvõime.


Intuit’i toodetes on olulisel kohal sünteetiline vilt ja poroloonmaterjalid, mis on suure helisummutavusega. Intuti akustilise mööbli August seeria ja ka Sigmund kuuluvad kõrgemasse akustilise neeldumise klassi, summutades tõhusalt kõne tasemele vastavaid kõrgeid ja keskmisi helisagedusi. 


Niisiis, järgmine kord, kui valid kontoridiivanit või muud mööblit, tle nii selle välimusele kui ka helisummutusvõimele. Sest vaiksem kontor ei ole lihtsalt mugavam, vaid ka produktiivsem.

 

Tulemuslikkusele suunatud kujundamine: akustilise disaini kasutamine kontoris 

Akustiliselt efektiivset lahendust saab kohandada erinevate kontoriruumide jaoks, alates avatud ruumidest ja individuaalsetest töökohtadest kuni koostöötsoonideni. Võttes arvesse töötajate arvu, kontoriseadmete müra ja eravestluste vajadust, saad kujundada tööruumi, mis tasakaalustab müra kontrolli ja tootlikkuse. 

Individuaalsed töökohad: 

Taga kontoris privaatsed kohad, kus inimesed saavad vaikselt istuda, keskenduda ja lahendada keerukaid probleeme, ilma et neid keegi häiriks. 

  • Teisaldatavate vaheseinade kasutamine 
  • Vali kõrgete külgede ja helisummutavate omadustega mööbel 

Intuit soovitab: August Nook, August Workbay, Booth ja Sigmund

Koostööalad: 

Loo puhkealad, et hoida vestlused eemal tööpiirkondadest, mis nõuavad suuremat süvenemist. 

  • Kasuta istuma kutsuvaid diivaneid  
  • Vali üksikutest töölaudadest eemal paiknevad paindlikud mööbliesemed 

Intuit soovitab: August diivanid ja tugitool, seintega Sans, Frankie

Avatud planeeringuga ruumi akustiline neeldumine: 

Mõtle, kui palju müra tavaliselt sinu kontoriruumides esineb ja kui palju helisummutavaid pindu sa vajad.  

  • Kasuta strateegilistes kohtades helisummutavate paneelidega mööblit 
  • Vaikse ruumi loomiseks hoia käepärast teisaldatavad ekraanid 

Intuit soovitab: Sigmund, Grow, ja Silent Note

 

Akustikalahendused Intuitilt

Intutis pakume erinevaid akustilisi lahendusi, mis on loodud sinu ainulaadsete kontorivajaduste rahuldamiseks. Oma toodete väljatöötamisel oleme kasutanud süvitsi teadmisi akustikast ja kaasaegse töökoha dünaamikast. 

Aitame sul luua produktiivse, rahuliku ja akustiliselt meeldiva tööruumi, mis toetab sinu meeskonda ja väljendab sinu kaubamärgi olemust. 

On aeg lasta tootlikkuse sümfoonial oma tööruumides kõlada! 




Edukad firmad mõistavad kontori disaini olulisust

Mitmed juhtivad firmad on võtnud suuna pakkuda oma töötajatele mitmekesist töökeskkonda, kus neil on hea olla. Meil on rõõm olla nende koostööpartner.